See PRO editionSee PRO edition
See other templatesSee other templates
HomeRelaxace

RELAXACE 

 

K dosažení uvolnění mysli a odstranění duševního napětí pomáhá relaxace, která prostřednictvím uvolnění svalů a celého těla přenáší toto uvolnění i na psychiku. Proto se jógová cvičení zakončují relaxací, která může mít různé polohy: leh na zádech, leh na břiše, sed i ve stoji se lze uvolnit. Nejpoužívanější jsou polohy vleže, ale záleží na každém jednotlivci, co je mu příjemné. Pokud chceme, můžeme si při relaxaci potichounku pustit relaxační hudbu nebo si na závěr zazpívat 3x ÓM  či jinou mantru, písničku.

 

 

Vzorová relaxace

 

Po ukončení cvičení zaujmeme polohu v lehu na zádech (Šavásana – podrobněji popsáno v relaxačních pozicích). Oči si zavřeme, ruce i nohy máme mírně od sebe, dlaně vzhůru. Ležíme uvolněně. Chvilku se soustředíme na vlastní dech, tím si pomůžeme zklidnit mysl. Představíme si, že ležíme na louce plné různých květů. Představíme si květiny, které máme rádi, jejich barvu, vůni. Nad květy poletují pestrobarevní motýli, kterým se třpytí jejich jemná křidélka. Zaposloucháme se do zpěvu ptáků, šumění listí ve větru, do hlasu přírody. Na obloze není žádný mráček a tak si sluníčko s námi začíná hrát. Nejdříve si hraje s prsty na nohou, krásně do nich vlévá svoje teplo. Postupuje k chodidlům, nártům, kotníkům. Sluneční paprsky hladí celé nohy až ke kyčlím. Začíná zahřívat bříško, páteř, hrudník, ramena, celé ruce, dlaně i prsty. Sluníčko postupuje dál po krku, hladí obličej, čelo i vlasy. Zahřálo nám celé tělíčko a nakonec se nám usadilo uprostřed hrudníku odkud šíří svoje paprsky do všech stran. Pomalu začneme ukončovat relaxaci. Stále se zavřenýma očima se postupně protáhneme, zahýbáme prsty na rukou i nohou a zahýbáme i pusou (můžeme třeba říct něco hezkého). Pomalu se posadíme do jógového sedu, protřeme dlaně, přiložíme je na zavřené oči a do teplých dlaní je otevřeme.

 

 

 

 

 

TOPlist

Počasí - jak bude

Meteoradar

 

 

Antistresová rozcvička

Tato sestava se skládá ze čtyř poloh a představuje účinný prostředek ke snižování mentálního napětí. Sestava cviků vytváří harmonický celek vzájemně se doplňujících poloh, které vedou k  .......
Zobrazit více...