Strava a jóga
Při pravidelném cvičení jógy včetně relaxací se postupně mění i pohled na stravu, na to co jíme. Jakoby si tělo samo říkalo, co je pro něj vhodné a co ne. Strava v józe se opírá o starý indický léčebný systém – AJURVÉDU, která je založena na přijímání čistě přírodních produktů. Oba tyto systémy sdílí podobný náhled na výživu, životní styl. Strava nás ovlivňuje ve všech oblastech života - naše zdraví fyzické i duševní. Naše výživa se podílí i na výkonnosti a úrovni energie – buď jsme svěží, nebo unavení, na našem fyzickém vzhledu i způsobu myšlení.
V józe jsou všechny potraviny rozděleny do 3 základních gun (skupin):
Satvická jídla: je čistota a harmonie, přirozený stav. Když je v převaze satva, máme mysl klidnou, lépe se soustředíme a zlepšuje se nám paměť.
Satvické potravinyobsahují nejvíce životní energie, podporuje vitalitu, vyrovnanost, klid a celkově harmonizuje organizmus. Patří sem: čerstvé ovoce a zelenina, mléko, celozrnné potraviny, … Strava by měla být čerstvá, nekonzervovaná, neohřívaná.
Rádžasická jídla: jsou prudké výkyvy vzrušení, touhy.Když je dominantní radžas, máme mysl neklidnou, vzrušenou a často rozčilenou.
Potraviny patřící do této skupiny mohou některým lidem dodávat energii, ale zároveň také nadměrně stimulují a to vede k neklidu, nervozitě a napětí. Patří sem: káva, čaj, čokoláda, ostře kořeněná jídla.
Tamasická jídla: tamas znamená tma = lenost, malátnost a tupost. Při převaze tamasu máme mysl otupělou a jednání mdlé.
Tamasické potraviny některé lidi uklidňují, ale zároveň vyvolávají lenost (apatii, malátnost, …) a oslabují imunitní systém. Patří sem: maso, sladké,tučná jídla, sýry, vejce, alkohol, …
Nejlepší strava je tedy taková, která obsahuje co nejvíce přírodních nezpracovaných potravin (produktů) doplňujících organismus o důležité živiny – satvická strava. Zároveň jsou tyto potraviny snadněji stravitelné a díky tomu naše tělo nemusí plýtvat energií na jejich zpracování. Stejně jako je důležité co jíme, je důležité i jak to jíme. Pokud sníme i sebezdravější potravinu ve spěchu, ve stresu nebo například při sledování televize, bude nám těžko a pocítíme to na poklesu energie i na fyzických problémech v těle. Proto je důležité jíst v klidu, pomalu a soustředit se na každé sousto. Uvědomováním si a prožíváním toho co jíme, vkládáním energie do jídla, přenášíme i danou energii do svého těla.
Dalším významným aspektem je pití. Pro zdokonalování svého zdraví, doplňování energie je důležité pít vodu. Vlastně je to jedna z nejjednodušších metod jak očišťovat a ozdravovat svoje tělo. Vhodným pitím jsou i ovocné a zeleninové šťávy, čaje – zelené, černé, bylinkové, … (čistou vodu ale nenahradí). Káva, limonády a alkohol není úplně to nejlepší, ale neznamená to, že bychom si jednou za čas nemohli něco takového dopřát. Kdo cvičí jógu pravidelně, zjistí, že nápoje tohoto druhu již tolik nepotřebuje.
Při cvičení jógy platí pravidlo, že se necvičí s plným žaludkem, ale 1 – 3 hodiny po jídle (podle množství a typu jídla).